Líhnutí kuřat

Za normálních okolností je doba inkubace kuřat 21 dní. U větších vajec to může trvat déle, naopak z vajec zdrobnělých typů slepic se vylíhnou kuřata přibližně za 20 dní. Doporučuje se zvlhčit násadová vejce vodou po uplynutí 18 dnů, nejlépe je postříkat rozprašovačem na květiny, aby došlo ke změknutí skořápky a usnadnilo se tak kuřatům klubání. Již 20. dne je možno uslyšet pípání z ještě neporušených vajec, čímž kuře navazuje kontakt s matkou. Předtím, než se kuře vyklube ze skořápky, protrhne podskořápečnou blánu a dosáhne do vzduchové komůrky na tupém konci vejce.

Kolem 21. dne kuře rozbije skořápku: vaječným zubem na špičce zobáku ji prořízne, skořápka praskne a kuře se Čerstvé kuřátko s viditelným vaječným zubemvykulí ven. Čerstvě vylíhlé kuře je vlhké, rychle však oschne. Ihned běhá, pípá a dokáže samo zobat a pít.
Jakmile jsou kuřata na světě, kvočna je vodí a při hrozícím nebezpečí, chladu či dešti je schovává pod sebe do teplého peří. Patří-li ostatní slepice ke klidným a snášenlivým plemenům, můžete s nimi kvočnu s kuřaty nechat pohromadě, ve většině případů je však lepší přemístit novou rodinu do jiného kurníku.

Pomáhat kuřatům při líhnutí?

Čerstvě vylíhlá kuřátkaVejce, z nichž se 22. dne ještě nevyklubala kuřata, jsou buď neoplozená nebo obsahují odumřelé zárodky. Taková vejce odstraňte. Nedoporučuje se pomáhat kuřatům, která se sama klubají obtížně. Zdravé a vitální kuře, je-li dobře vyseděno, se dostane vždy ze skořápky bez cizí pomoci. Jestliže to nedokáže, znamená to, že není zcela v pořádku, je slabé či jinak postižené a bude potřebovat hodně péče navíc. Kuře když se líhne, tak nejprve naklube skořápku a tím má zajištěn dostatek vzduchu. Postupně se kuře ve vejci otáčí a otvor rozšiřuje kolem dokola tupého konce. Tím taky překroutí pupečník, takže se ztenčí, přestane fugovat a kuře hřbetem odtlačí „pokličku“ a utrhne se od pupečníku. Pokud pomůžete kuřeti ve fázi mezi proklubáním a vylíhnutím neopatrně, vejce se zalije krví a kuře zahyne.