Péče o mladá kuřátka

Čerstvě vylíhlá kuřata potřebují teplo. Pokud kvočna má správné instinkty, zahřejí se kuřata za chladného počasí v jejím peří. Je-li však velmi chladno, je nutno poskytnout kuřatům náhradní tepelný zdroj v podobě tepelné lampy (infralampy), a to raději s červeným světlem. Ještě vhodnější jsou uzavřené porcelánové lampy nebo umělé kvočny, které vyzařují pouze teplo a nenarušují přirozený biorytmus kuřat. Nezapomeňte ale také na dobré větrání, čerstvý vzduch je pro kuřata stejně důležitý jako teplota.

Čím kuřata krmit

Dvoudenní kuřátkoMalým kuřátkům podávejte speciální krmivo pro kuřata, které se prodává pod názvem K1. Krmivo jim dávejte ve velmi nízkých miskách, aby se k němu kuřata dostala. Později přejděte dle stáří kuřat na odpovídající krmnou směs K2 a K3. Kuřata začínají zobat ve stáří 2-3 dnů, do té doby mají dostatečnou vnitřní rezervu, kterou získala ze žloutku. Pokud nechcete krmit kuřátka kupovanou směsí nebo jim chcete přilepšit, neuděláte chybu se směsí jemně nakrájených kopřiv (případně řebříčku), nastrouhaného vajíčka a strouhanky. Směs by měla být vlhce sypká. Do domácí směsi můžete přidat také jemně nastrouhanou mrkev a tvaroh a strouhanku postupně nahraďte pšeničným šrotem.

Vodu na pití je nejlepší podávat v malých kloboukových napáječkách stojících na podlaze. Dáváte-li kuřatům vodu v misce či v jiné nádobce, musí být dostatečně mělká a úzká, aby z ní kuře mohlo jen pít a ne v ní šlapat. Mokrá kuřata totiž snadno onemocní a mohou se i v malém množství vody utopit. K pití je možné také podávat kysané mléko (až po týdnu věku), ale u něj je potřeba dbát na rychlou spotřebu.

Kdy pustit kuřata ke starším slepicím

Kvočnu s kuřaty můžete vpustit k ostatním slepicím – pokud se ovšem jedná o klidná a snášenlivá plemena – v době, kdy jsou kuřata stará 1-2 týdny. Je však lepší, chovat kvočnu s kuřaty odděleně po dobu pěti měsíců, dokud se kuřata nebudou umět sama bránit. Nelze totiž vyloučit, že stávající hejno slepic kuřata neuklove. Navíc předejdete možnému nakažení kuřat infekčními nemocemi, vůči nimž nejsou zatím odolná.