Slepice požírají vejce

Při chovu slepic můžete zjistit, že vám záhadně mizejí vejce případně přistihnete viníka hned při činu. Někdy totiž může dojít k situaci, kdy slepice klovají a požírají snesená vejce. Jakmile jednou slepice vejce vyzkouší, je pravděpodobné, že jí zachutná a bude požírat každé čerstvě snesené vejce, případně i vejce svých kolegyň.

Tohoto zlozvyku lze slepice zbavit jen obtížně, proto je lepší mu předcházet každodenním sběrem vajec (aby slepice vejce nedopatřením nerozšlápla nebo aby nevypadlo z hnízda). Dalším preventivním opatřenímje umístit všechna hnízda do stejné výšky, aby se slepice netlačily u jednoho oblíbeného hnízda. Velmi důležitá je také kvalita skořápek. Je třeba, aby skořápky byly dostečně tvrdé a snadno se nerozbily, čehož docílíte, když ke krmivu přidáte více vápníku (např. drcené skořápky, směs pro nosnice, krmné vápno nebo doplňkové vitamíny). S drcenými skořápkami však pozor – nesmí na nich být zbytky syrového bílku, musí být dobře usušené a rozdrcené, aby slepicím zbytky na skořápkách ještě více nezachutnaly a neklovaly do vajec ještě horlivěji.

Pokud už slepice tento zlozvyk mají, existuje několik řešení:

  1. Zjistit, která slepice vejce požírá a odstranit ji z hejna, dokud se to od ní nenaučí další jedinci.
  2. Pokud nechcete své hejnko zmenšovat (někdy až k nule, protože slepice se tento zlozvyk od ostatních naučí velmi rychle) může pomoci, když se slípkám kleštěma odcvakne špička zobáku tak, aby horní zobák byl o 2 – 3 mm kratší než spodní. Pokud by slepicím tekla krev, tak sama přestane a slepicím to nebrání v přijímání potravy, ale tento způsob je poněkud drsnější a spíše než k odnaučení vede jen k omezení požírání vajec.
  3. Osvědčeným (i když ne stoprocentním) způsobem, jak slepice klování do vajec odnaučit, je vyfouknutí několika vajec a jejich opětovné naplnění zředěnou hořčicí s pepřem. Vejce se pak položí do kurníku a jakmile do něj slepice klovnou, zjistí, že jim nechutná. Možná bude tento proces zdlouhavější a budete ho muset opakovat třeba celý týden než se slepice naučí, že rozklované vejce není chutné.
  4. Pokud neuspějete s výše uvedenými taktikami, je ještě možné pořídit si speciální snášková hnízda s dvojitým dnem. První falešné dno ubíhá šikmo dozadu a není spojeno se zadní stěnou hnízda, nýbrž je ukončeno prázdným prostorem. Právě sem se skutálí snesené vejce, které propadne na skutečné dno vystlané senem nebo jiným měkkým materiálem.

Pokud máte s požíráním vajec slepicemi zkušenosti nebo nějaké osvědčené rady, jak slípky zlozvyku zbavit, podělte se o ně s ostatními v komentářích pod článkem.