Kokcidióza drůbeže

Při kokcidióze napadají střeva drůbeže jednobuněčné organismy, kokcidie. Choroba se nejčastěji rozvíjí za teplého počasí a pro kuřata může končit úhynem. Propuknutí této nemoci podporují vlhkost, špatná hygiena a nedostatečné větrání. Kokcidióza má řadu příznaků, které se mohou projevit najednou, vyskytnout se však mohou také pouze některé z nich. K hlavním příznakům patří hubnutí, snížení snášky, řídké výkaly s krví, otupělost a příznaky ochrnutí.

Domníváte-li se, že některá ze slepic může být chorobou zasažena, nechte vyšetřit její trus na přítomnost kokcidií. Veterinář by vám pak měl doporučit léky, kterými lze nemoc vyléčit. Jako prevence proti kokcidióze kura domácího se již u několikadenních kuřat podává vakcína  LIVACOX. Tyto vakcíny navozují přirozeným způsobem celoživotní imunitu proti tomuto parazitárnímu onemocnění. Pokud dojde k nakažení drůbeže kokcidiózou, používají se k přeléčení přípravky Sulfacox, ESB 3, Baycox a jiné.

Jako prevence proti kokcidióze (stejně jako proti jiným chorobám slepic) se doporučuje udržovat kurník v naprosté čistotě a k pití podávat drůbeži slabě okyselenou vodu. Nejdostupnější je ovocný ocet nebo kyselina citronová (základ Acidomidu, ale levnější). Takto okyselenou vodu stačí podávat 5 dnů, je to preventivní dávka. U kuřat je jako prevence výborné skyslé mléko. Nejen, že vytvoří v zažívání kyselé prostředí, které omezí výskyt kocidií, ale dodá i potřebnou živočišnou bílkovinu.