Rýma, nachlazení, bronchitida

Akutní rýma (hemofilová rýma)

Akutní rýma je bakteriální infekce. Slepice jí zasažené působí dojmem, jako by byly nachlazené. Těžce a pískavě dýchají, mají nateklá víčka a vlhké nosní dírky. Také hodně „kýchají“. Infekce se v kurníku šíří bleskurychle a postihuje všechny jedince. Léčba antibiotiky je však účinná a přináší rychlé uzdravení.

Nachlazení

Nachlazení nelze zaměňovat s akutní rýmou. Víčka při něm neopuchají, slepicím však „teče z nosu“. Mají otevřené zobáky, neboť nahromaděný hlen jim brání v dýchání nosem. Nachlazení často postihuje slepice, o které není příliš pečováno a žijí ve vlhkém kurníku, kde jsou vystavené průvanu. Nachlazení může být způsobeno i náhlými změnami teploty, například když ráno slepice vyjdou z vyhřívaného kurníku do zimy. Nachlazení lze snadno léčit přípravky, které získáte u veterináře.

Infekční bronchitida

Další možností postižení dýchacích cest je infekční bronchitida. Postižené slepice sedí schoulené v kurníku a vydávají chroptivé zvuky a frkání. Nemoc je velmi nebezpečná a dokonce smrtelná, postihne-li kuřata. Dospělé slepice se s ní dokáží vypořádat lépe. Spolehlivý lék proti infekční bronchitidě neexistuje. je ale možné nechat slepice proti ní preventivně naočkovat.