Čmelíci – čmelík kuří

Čmelíci jsou roztoči viditelní pouhým okem, ale většinou se skrývají v nejrůznějších škvírách a spárách v kurníku. Aktivní jsou zejména v noci a v letních měsících, kdy se dostávají na kůži slepic a sají jejich krev.  Jsou to okroví zploštělí živočichové ai 1 mm velcí, a takto nenasátí jsou jako slupinka. Ne tak po nasátí krve, kdy se značně zvětší do kulata a zrudnou od prosvítající krve. Nejlépe je to vidět večer na bílých slepicích, kdy čmelíci atakují spící drůbež.

Při jejich výskytu je třeba aplikovat vhodné přípravky (Arpalit, Bio Kill) přímo na slepici (na břicho i pod křídla). Dále je třeba vydezinfikovat i kurník. Čmelíci jsou velmi úporní a dokáží přežívat dlouho bez potravy. Pokud tedy převezmete po někom starý kurník, preventivně jej ihned prostředkem proti čmelíkům ošetřete.

Preventivním opatřením proti tomuto roztoči je nedat mu příležitost ukrývat se ve spárách. Stěny kurníku by měly být hladké, nejlépe vybílené vápnem. Nejčastěji na tohoto parazita narazíte na spodní straně hřadů. Proto by hřady měli být vyjímatelné, aby je bylo možné snadno čistit.