Vápenka – prašivina běháků

O zvápenatělých běhácích hovoříme, pokud jsou zbytnělé, působí zrohovatěle a slepice trpí svrběním. Je-li jedinec postižen tímto onemocněním již déle, začínají segmenty kůže (šupiny) odstávat a mezi nimi se tvoří šedá hmota. Jde o výměšky roztočů. Běháky vážně napadených zvířat bývají většinou pod kůží zanícené a často krvácejí. V pokročilejším stadiu choroby mají zvířata i problémy s chůzí. Původcem tohoto onemocnění je roztoč Cnemidocoptes mutans.

Tento roztoč je viditelný pouze pod mikroskopem a uhnízďuje se mezi šupinami kůže na běhácích. Tento parazita vrtá chodbičky v rohovitých šupinách běháků a narušuje tak nejsvrchnější živou část běháku. Počátky napadení jsou bělavé lemování šupin nebo jen lokální ohniska na několika málo šupinách. Při silném napadení šupiny silně přerůstají a odstávají až je celý běhák jakoby zesílený. Povrch je bělavý, neustále se drolící, a proto označení vápenka. Přerostlé šupiny vadí a slepice našlapuje jakoby z vysoka. V odstrašujích případech může dojít k odpadnutí prstu.

Při tomto onemocnění pomůže namazat nohy slepic tukem (rostlinný olej, rozpuštěné sádlo, glycerín, různé masti – kostivalová, měsíčková ondřejova atd.). Tím se ucpou chodbičky a změkčí krusty na nohách. Po týdnu až dvou je třeba namazání běháků opakovat a pak krusty opatrně odloupat (např. měkkým kartáčkem) a nebo nechat samovolně odpadat. Očištěné běháky ošetřete přípravkem proti prašivině (lze získat u veterináře) nebo alespoň některým z desinfekčních přípravkům (Arpali, Bio Kill). Abyste předešli dalšímu zamoření, je nutno dobře ošetřit přípravkem proti parazitům také kurník. Prevencí proti tomuto roztoči je dobře větraný kurník. Nejlépe se mu totiž daří ve vlhku.

Pozor, často jsou tímto roztočem napadena již velmi malá kuřata. Proto je třeba preventivně ošetřit slepici dříve, než vysedí vejce. Stejně tak  mladé kuřice chytnou roztoče od napadených starších kusů.