Všenky

Všenky jsou u slepic nejčastějšími cizopasníky. Všenka je viditelná pouhým okem. Je to zhruba 3 mm velký okrově zbarvený plochý hmyz, který se živí rohovinou a rozpadajícími se organickými částicemi. Nesaje krev, ale svým pobíháním po těle způsobuje drůbeži svědění a lechtání, a tím neklid. Místo, kde je jich nejvíce, bývá zarudlé. Slepice se kvůli svědění klovou, čímž si na těle způsobují nažiny – holá místa bez peří. 

Všenky se vyskytují po celém těle, ale nejčastěji tam, kde si drůbež nemůže dobře dosáhnout zobákem. Zvláště u těžších plemen to bývá kolem kloaky a na břiše. Při rozhrnutí peří objevíme u silně napadených kusů početnou kolonii lezoucích všenek. Vzimě mohou být péřové stvoly obaleny shluky suchých šedobílých vajíček. Ty je lepší někdy raděj vyškubat. Vyrušené všenky se rozutíkají po celém těle, ale po uklidnění se zase ztáhnou na toto místo, protože slepice je ze zbytku těla vyžene zobákem. Někdy také bývají vajíčka na hlavě, kolem ušnic (bantamky, minorky) apod.

Proti těmto všenkám se osvědčil jakýkoliv sprejový přípravek např. Arpalit nebo Bio Kill. Chycené slepici rozhrneme peří kolem kloaky a urychleně přípravek aplikujeme. Většinou je potřeba ošetření zhruba po dvou týdnech opakovat, aby se předešlo novému rozšíření cizopasníků. Pomoci také mohou listy vlašského ořechu vložené do hnízd a podestýlky, všenky totiž jeho pach nesnášejí.