Leghornky

Leghornky pocházejí z Itálie. Mají pověst vynikajících nosnic a jejich roční snáška je 200 i více vajec (dle kontroly užitkovosti v roce 2008 to bylo 218 vajec za rok) o průměrné hmotnosti 57 g.

Toto plemeno velmi přispělo k vyšlechtění různých nosných hybridů slepic, které slouží  průmyslové produci vajec. Vejce mají bílou skořápku a leghornky nekvokají. Lze je chovat ve volném i omezeném výběhu. Při klidném přístupu ztratí částečně svou plachost, ale většinou si od člověka udržují odstup a jsou nedůvěřivé.

Ve světě bylo vyšlechtěno několik typů leghornek (japonský, evropský, kanadský, americký), které se od sebe liší hmotností, velikostí hřebenu, ocasu a úhlem jeho nasazení. Všechny typy však mají shodný tvar trupu, který je protáhlý, válcovitý a rovně nesený. Všechny leghornky mají bílé ušnice a žluté běháky. Kromě toho, že se leghornka vyskytuje v několika šlechtitelských liniích, má i mnoho typů zbarvení a mezi jednotlivými zeměmi existují značné rozdíly v uznávání zbarvení a určitého typu.

Zajímavý článek o leghornkách naleznete na stránkách iFauny.

Leghornka bílá, americký typLeghornka bílá - slepiceLeghornka bílá - jednodenní kuřátka

Plemena slepic podle abecedy:
Plemena slepic:
Plemena slepic podle užitkovosti:

Leave a Reply