Vlašky

Vlašky pocházejí z Itálie. Jsou to velmi dobré nosnice a jejich roční snáška se udává 160 až 200 vajec (dle kontroly užitkovosti v roce 2008 to bylo 171 vajec za rok) o průměrné hmotnosti 55 g.

Jako nejlepší nosnice jsou označovány vlašky koroptví, jinak zbarvené vlašky za nimi ve snášce pokulhávají. Vejce mají bílou až světle žlutou skořápku a vlašky téměř nekvokají. Je lepší je chovat ve velkém výběhu, kde si obstarají značnou část potravy samy. Vlašky jsou velmi temperamentní a rády létají. Pokud ovšem mají dostatečně velký výběh, není s jejich přelétavostí problém.

Ve světě bylo vyšlechtěno několik typů vlašek (anglický, německý a americký), které se od sebe liší zejména hřebenem a ocasem. Hřeben vlašky je jednoduchý a praporek sleduje linii hlavy. U slepice je hřeben v polovině klopený. V některých zemích nejsou vlašky samostatně uznávány a jsou označovány jako leghornky příslušného typu. V Česku je vlaška a leghornka rozlišována. Vlaška je chována ve velkém množství barevných rázů, kterých je více než dvacet.

Vlaška má svou zdrobnělou variantu, u níž se udává roční snáška 130 vajec o hmotnosti zhruba 35 g.

Všechny důležité informace o vlaškách najdete na stránkách Klubu chovatelů vlašek a zajímavý článek naleznete také na stránkách iFauny.

Plemena slepic podle abecedy:
Plemena slepic:
Plemena slepic podle užitkovosti:

One Response to “Vlašky”

  1. Moc pěkné!

Leave a Reply