Vejce z podestýlky není totéž co biovejce

Na každém vejci v obchodě najdete razítko označující i druh chovu, z něhož vejce pochází. Čtyři čísla – čtyři odlišné způsoby. Chov v klecích (označeno číslem 3), chov v hale (2), chov ve volném výběhu (1) a chov ekologický (0). Naprostá většina vajec na zdejším trhu pochází z klecového chovu, malá část z podestýlkového.

Pokračování…

Test vajíček 2008

V roce 2008 se MF Dnes zaměřila v jednom ze svých testů na vajíčka. Test prokázal, že koupit balení deseti zcela bezvadných vajíček je téměř nemožné, a že se vejce značně liší kvalitou i v jednom balení. Pokaždé je totiž alespoň jedno vejce zašpiněné, popraskané nebo není čerstvé. Při nákupu vajec si tedy jednotlivé kusy dobře prohlédněte, ať nejsou například nakřápnutá.

Pokračování…

Je zdravější omega, bio, či obyčejné vejce?

Když se řekne zdraví prospěšná potravina, asi málokoho napadne vejce. Vždyť je v něm přece spousta cholesterolu. Přitom je prokázáno, že vejce, především pak takzvaná „omega“, působí preventivně nebo jako součást léčby u mnoha chorob. Jejich žloutky totiž obsahují kromě řady vitaminů a minerálních látek také omega-3-polynenasycené mastné kyseliny, které mimo jiné snižují riziko kardiovaskulárních a některých zánětlivých chorob, jako je například artritida.

Pokračování…

Slepice za „lidskou“ salmonelózu nemohou

Salmonelóza u lidí je velmi nepříjemné onemocnění, které může být v některých případech i velmi nebezpečné. Bohužel se s ním stále poměrně často setkáváme. Jako nejčastější zdroj infekce se u lidí udávají potraviny živočišného původu, a z nich pak především vejce a drůbeží maso. Základní prevencí u tohoto onemocnění je dodržování hygienických pravidel při skladování, zpracování a konzumaci potravin, u kterých hrozí zvýšené riziko kontaminace salmonelou. Aby se minimalizovalo riziko možné kontaminace potravin salmonelou, je třeba dbát také na to, aby se salmonela nevyskytovala v chovech drůbeže.

Pokračování…

Kraslice mít razítko nemusejí aneb značení a trvanlivost vajec

Velikonoční kraslice – pokud jde o pomalované výdutky samozřejmě veterinárně kontrolované nejsou. Ale syrová slepičí vejce, která se vařená používají k barvení a lze je vykoledovat o Velikonočním pondělí, musejí splňovat podmínky zdravotní nezávadnosti. Pokud prodává chovatel vejce od svých slepic tzv. ze dvora, tj. „přímo konečnému spotřebiteli k užití v jeho domácnosti“, tak samozřejmě vejce nikterak neoznačuje. Samozřejmě ale musí mít chov slepic zdravý a i on musí dodržovat podmínky pro skladování vajec.

Pokračování…

Vejce jsou v ČR dobře kontrolována

„Systém veterinárního dozoru v ČR je účinný a správně nastavený, i pokud se týká kontroly rizika salmonel v chovech nosnic i v průběhu balení, zpracování a distribuce vajec“, konstatovala mise z FVO.

Pokračování…

Vejce, která pozitivně působí na zdraví

Jak jsou slepice chované a krmené, taková jsou vejce. Existují například vejce obohacená mastnými kyselinami, které u dětí pozitivně ovlivňují nervový systém a u dospělých působí proti kardiovaskulárním chorobám a dokonce snižují hladinu cholesterolu. Další zdravá vejce jsou produktem nosnic krmených čtyřmi druhy zrnin s obohacením o selen, který je znám svými antioxidačními účinky a především jako prevence vzniku rakoviny.

Pokračování…