Test vajíček 2008

V roce 2008 se MF Dnes zaměřila v jednom ze svých testů na vajíčka. Test prokázal, že koupit balení deseti zcela bezvadných vajíček je téměř nemožné, a že se vejce značně liší kvalitou i v jednom balení. Pokaždé je totiž alespoň jedno vejce zašpiněné, popraskané nebo není čerstvé. Při nákupu vajec si tedy jednotlivé kusy dobře prohlédněte, ať nejsou například nakřápnutá.

Největší slabinou všech testovaných vajec byla kvalita skořápek. Pouze italská biovejce od Europotravin a německá biovejce od Zlatých vajec měla opravdu dobře vyvinutou skořápku. Jak zjistili v Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické, kde vejce testovali, ostatní, především česká, slovenská a polská vajíčka měla tenké a špatně vyvinuté skořápky, které mimo jiné snadněji praskají. Důvodem může být například snaha chovatelů ušetřit na krmných směsích nebo stáří a choroba nosnic.

Nejvíce defektů, ať už jde o praskliny, plísně, nebo nečistoty v podobě trusu, peří a vaječného obsahu měla Česká vejce zakoupená v Bille. Ani jediná skořápka nebyla v pořádku. Dobře nedopadla ani Zlatá vejce z Alberta a biovejce Abatis z biopotravin Rozmarýna – z jejich deseti hodnocených vajíček mělo osm vadné nebo špinavé skořápky.

Nejrozšířenějším defektem byly mikrokřapy – velmi jemné trhlinky, které mohou vzniknout buď špatným tříděním na farmě, nebo nešetrným zacházením během přepravy a manipulace v obchodě. Skořápka takového vajíčka vám při vaření snadno praskne. „Mikrokřapy zvyšují prodyšnost skořápky, což přispívá k většímu úniku oxidu uhličitého a odpařování vody z bílku. A to vede i k rychlejšímu stárnutí vejce,“ říká Kamila Míková z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT.

Další vadou na kráse byla struktura a pigmentace skořápky. „Znakem špatné kalcifikace jsou „zrníčka“ na skořápce. Může to být proto, že nosnice dostávala krmivo, které neobsahovalo dostatek vápníku, fosforu a vitaminu D, nebo že je slepice stará, unavená, případně nemocná a není schopná tvořit kvalitní skořápku,“ říká Kamila Míková. Protože kvůli porušené skořápce hrozí větší riziko mikrobiální kontaminace, nehodí se takové vajíčko do studených pokrmů, ale pouze k teplené úpravě.

Různě čerstvá vajíčka. Z testu také vyplynulo, že se v jednom balení vedle sebe objevila různě čerstvá vejce. Nejméně čerstvá byla především Česká vejce zakoupená v Bille a od Europotravin z Globusu. V baleních totiž byly i kusy s nepřijatelnou kvalitou. Naopak nejčerstvější byla biovejce Abatis z biopotravin Rozmarýna. Proč se v jednom balení objevují jak čerstvá, tak i velmi stará vejce, vysvětluje Kamila Míková: „Není to tím, že by distributor smíchal úmyslně stará a nová vajíčka. Za rychlost stárnutí vajec je odpovědná tenká skořápka, její vyšší pórovitost a především mikrokřapy. Nakřáplé vajíčko ztrácí čerstvost rychleji, než když je skořápka v pořádku.“

Na barvě žloutku nezáleží? Výrazně vybarvený žloutek asi u většiny lidí vyvolá pocit, že slepice byla dobře krmená. Jenže ve skutečnosti barevnější žloutek automaticky neznamená kvalitnější a pestřejší krmnou směs. Stačí, aby slepice měla možnost zobat cokoliv zeleného – a žloutek bude sytější. Výraznější barvu také dodá třeba kukuřice, vojtěška nebo přídavek barviv v krmné směsi.

Detailní výsledky testu.

Zdroj: iDNES.cz

One Response to “Test vajíček 2008”

  1. Také jsem sháněla kvalitní vajíčka, až jsem je objevila na adrese:jansajindrich@seznam.cz — a jsem velmi spokojená.

Leave a Reply