Vejce, která pozitivně působí na zdraví

Jak jsou slepice chované a krmené, taková jsou vejce. Existují například vejce obohacená mastnými kyselinami, které u dětí pozitivně ovlivňují nervový systém a u dospělých působí proti kardiovaskulárním chorobám a dokonce snižují hladinu cholesterolu. Další zdravá vejce jsou produktem nosnic krmených čtyřmi druhy zrnin s obohacením o selen, který je znám svými antioxidačními účinky a především jako prevence vzniku rakoviny.

Z rozhovoru Marie Vrábelové (SOS) s Kamilou Míkovou, doc. Ing. (VŠCHT) vyplývá, že je možné složením krmné směsi modifikovat i složení slepičích vajec. Selen se do vajec dostává z krmné směsi, která je obohacena zdravotně nezávadnými sloučeninami selenu, čímž se zvýší i obsah selenu ve vejcích (až na 30 % DDD na 1 vejce). Obdobné je to i u dalších vajec, kde je garance, že navíc mají nosnice krmnou směs složenou pouze z rostlinných složek (zrnin), zastoupení jednotlivých zrnin má vliv na kvalitu, např. na barvu žloutku. Selenem se samozřejmě neobohacuje zrní, ale přidává se jako doplněk do krmné směsi.

Vejce s omega 3 mastnými kyselinami je v současné době velký hit ve všech vyspělých zemích (k nám přichází poněkud se zpožděním). Princip je obdobný, krmná směs musí obsahovat složky bohaté na n-3 mastné kyseliny (např. rostlinné a rybí oleje) a z nich se při tvorbě vejce tyto kyseliny přenášejí do žloutku. Pokud je poměr n-6 kyselin ku n-3 mastných kyselin maximálně 3:1 (normálně bývá 10 – 14 :1), pak lze tato vejce označit jako omega 3 a deklarovat jejich pozitivní účinky.

Tyto nové výrobky jsou oceněné Ministerstvem zemědělství ČR národní značkou kvality Klasa. Výrobce tedy musí provádět rozbory, aby garantoval, že takto označená vejce skutečně splňují požadavky a jsou pozitivní pro zdraví. Tato vejce by však měla být kontrolována, protože může dojít ke zneužití těchto zdravotních tvrzení při nesprávném a neoprávněném používání názvů jako Omega apod.

Leave a Reply