Vejce z podestýlky není totéž co biovejce

Na každém vejci v obchodě najdete razítko označující i druh chovu, z něhož vejce pochází. Čtyři čísla – čtyři odlišné způsoby. Chov v klecích (označeno číslem 3), chov v hale (2), chov ve volném výběhu (1) a chov ekologický (0). Naprostá většina vajec na zdejším trhu pochází z klecového chovu, malá část z podestýlkového.

Chov v klecích

Nejrozšířenější způsob chovu v Evropě i v České republice. V tuzemsku tak žije zhruba šest milionů slepic. Klece o půdorysu 550 čtverečních centimetrů (méně než formát papíru A4) jsou umístěny ve velkých halách s umělým osvětlením. Slepice nemají možnost prakticky žádného pohybu, stojí na holé drátěné podlaze, kam také snášejí vejce. Podlaha je skloněná, aby se vejce ihned odkutálelo pryč.

Chov v hale (na podestýlce)

V Česku tak žije 130 tisíc slepic. Slepice jsou také v halách, ale mohou se volně pohybovat, ven se však nedostanou. Podlaha je z jedné třetiny pokryta podestýlkou ze slámy, písku nebo hoblin, slepice snášejí vejce do hnízd. Na jednom metru čtverečním je sedm slepic.

Chov s volným výběhem

Hala je stejná jako u chovu na podestýlce, ale slepice musí mít volný výběh. V tuzemsku takový chov prakticky neexistuje, i když do této skupiny můžeme počítat prakticky všechny domácí chovy slepic, které ale nejsou pod veterinární kontrolou. Do obchodů se vejce nedostanou, ale představují 40 až 50 % veškeré spotřeby vajec.

Ekologický chov

V ekologickém zemědělství musí mít slepice prostor k hrabání, ke snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování a celodenní přístup do výběhu. Ekologickým způsobem, tedy bez hnojiv, musí být vyrobena i krmiva.

Kde lze koupit biovejce a vejce z podestýlky?

V prosinci 2007 byla situace taková, že biovejce a vejce z podestýlky bylo v Česku možné zakoupit v prodejnách biopotravin a zdravé výživy. Dále je možné tato vejce zakoupit v některých obchodních řetězcích:

  • Biovejce: Hypernova, Plus, Billa, Albert (větší prodejny)
  • Vejce z podestýlky: Albert, Hypernova, Billa, Interspar, Tesco, Globus

Vejce z volného výběhu u nás nejsou v obchodech k dispozici.

Mnoho lidí má vejce od slepic svých známých a příbuzných, kteří je chovají na dvorech a zahradách. Tyto soukromé chovy, pokud jsou dobře vedené, jsou zřejmě tím nejlepším řešením pro slepice. Ty zde mohou žít v malých hejnech 3-4 roky, v intenzivním zemědělství žijí přibližně 1,5 roku. Domácí chovy však neprochází žádnou povinnou zdravotní kontrolou, ani dezinfekcí.

Pokud vás zajímá problematika klecového chovu a možnosti, jak můžete “prospět“ nosnicím, přečtěte si více o kampani „Víte jaká vejce kupujete?“

One Response to “Vejce z podestýlky není totéž co biovejce”

  1. Petra Nováková on Listopad 26th, 2012 at 20:21

    Moc děkuji za vysvětlení, myslela jsem si, že chov v klecích je to samé, jako chov v hale.

Leave a Reply