Trvanlivost vajec

Jak poznám, že je vejce čerstvé?

Když vejce prosvítíte lampou: bílek má bělavou až narůžovělou barvu, žloutek je pěkně kulatý a přesně ve středu, vzduchová bublina je malá. Když ho ponoříte do sklenice s vodou: zůstane u dna, když není čerstvé, vyplave na povrch. Když ho rozklepnete: bílek je dobře spojen se žloutkem a neroztéká se, žloutek má tvar pravidelné polokoule. Když šleháte sníh: žloutek a bílek snadno oddělíte a z bílku se rychle ušlehá pevný sníh.

Jak by se měla vejce uchovávat?

Vždy špičkou dolů, při teplotě mezi 5 a 8 stupni. Pro vejce jsou nejhorší změny teploty. Když vejce z obchodu, kde byla v chladicím boxu, povezete například v kufru auta, na který praží slunce, skořápka se orosí a vytvoří se ideální prostředí pro tvorbu plísní. Vejce vyndejte z lednice, jen když je potřebujete, nejdéle hodinu před použitím.

V tržní síti jsou vejce označovaná podle jakostních tříd: EXTRA A, a třída A, neboli „čerstvá“, což se musí uvádět na obalu. Vejce třídy A mají minimální dobu trvanlivosti nejvíce 28 dní po snášce. Na obalech vajec musí být pro spotřebitele tato skutečnost vyznačena. Vejce extra A pak mají minimální trvanlivost 9 dní a musejí obsahovat údaj o datu snášky a uvedenou dobu použitelnosti, tj. plus 9 dnů (a označení extra čerstvá). Kromě data minimální trvanlivosti a uvedené jakostní třídy najdete ještě na obalu číslo balírny/třídírny, hmotnostní skupinu vajec (XL, L, M, S, popřípadě „Vejce různých velikostí“) a údaje o podmínkách skladování a údaje o způsobu chovu. Co znamenají údaje vytištěné přímo na vejcích si přečtěte na stránce značení vajec.

Trvanlivost vařených vajec

Je-li dostatečně provařené vejce skladováno při teplotě 5 až 10 °C, je bez problémů použitelné zhruba deset dní. Nicméně, vařená vejce jsou potravinou určenou k přímé spotřebě, jejíž obal (skořápka) je částečně prostupný pro různé nežádoucí mikroorganismy či plísně, které mohou při nevhodném uložení nepříznivě ovlivnit jejich zdravotní nezávadnost a zkrátit dobu minimální trvanlivosti. Vždy tedy pozor například na pokojovou teplotu!