Vejce a zdraví

Problematika konzumace vajec a jejich vlivu na zdravotní stav je často diskutována. V naší rubrice Vejce a zdraví si můžete přečíst spoustu zajímavých článků s touto tématikou a udělat si na tuto záležitost vlastní názor. Dozvíte se například, že dnes již existují vejce s prokazatelně pozitivním vlivem na zdraví, ale také že je při výběru vajec třeba dbát na jejich kvalitu a značení. Níže najdete odpovědi na nejčastější otázky ohledně vajec.

Jsou vejce s tmavším žloutkem zdravější?

Většinou ne, záleží na druhu pigmentu. Barva žloutku má především estetický význam. Tmavší žloutky dodávají pokrmu lepší barvu. O tom, zda budou žloutky světlé nebo tmavé, rozhoduje krmivo. Slepice, která se pase, získá rozhodující barvivo – xantofyly – z trávy nebo z vojtěšky. Ale i ve velkochovech, kde slepice nemá přístup k zelenému krmivu, je možné barvu žloutku ovlivnit správně nakombinovanou krmnou směsí.

Jak se bránit salmonelám?

Část vajec je při snášce kontaminována salmonelami, které zůstávají na skořápce, při rozklepávání se však mohou dostat dovnitř. Proto je dobré vejce před použitím omýt. Ale pozor, v žádném případě nemýt vejce před uložením; zničila by se přirozená ochranná vrstva skořápky. Ve vlhkém a teplém prostředí se počet mikrobů každou půlhodinu zdvojnásobí. Nízká teplota zpomaluje růst, ale zlikvidovat je mohou jen teploty nad 75 °C. Pokud chcete mít absolutní jistotu, že se nesetkáte se salmonelami, nesmíte používat syrová vejce. Riziko můžete snížit, budete-li pro přípravu krémů, majonézy nebo volského oka používat jen skutečně čerstvá vejce. Při přípravě domácí majonézy je dobré přidat kapku octa. Více o salmonelách ve slepičích chovech a možnostech přenosu na člověka se dočtete v našem článku.

Kolik vajec může sníst zdravý člověk?

Žloutek patří mezi potraviny velmi bohaté na cholesterol. Poslední výzkumy však ukazují, že cholesterol z potravin do organismu nepřechází v takové míře, jak se dříve předpokládalo. Lékaři doporučují, aby denní příjem cholesterolu u zdravého člověka nepřevyšoval 300, u ohrožených lidí 100 miligramů. Jedno vejce denně tedy člověku, který není obézní a nemá zvýšený cholesterol, neškodí. Ale nesmí přitom zapomínat, že vejce jsou obsažena také v mnohých výrobcích. Některé výzkumy ukazují, že cholesterol z vajec není až tak škodlivý a povolují i vyšší denní konzumaci vajec.